Scieżka turystyczna po Warszawskiej Pradze
Scieżka turystyczna po Warszawskiej Pradze

Powrót do „Willi pod Zwariowaną Gwiazdą”

logo_saksanim5

Już 29-go Sierpnia zapraszamy na kolejne wydarzenie w ogrodzie Willi Żabińskich. Od godz. 19.00 rozpocznie się impreza zatytułowana Powrót do „Willi pod Zwariowaną Gwiazdą” a w programie:

• „Opowiedz mi swoją historię” – spotkanie z Teresą Żabińską, Januszem Owsianym i Ewą Zbonikowską
W spotkaniu udział wezmą: córka Jana i Antoniny Żabińskich, którzy podczas wojny ratowali Żydów na terenie swojej willi w warszawskim ZOO, Janusz Owsiany – varsavianista i jeden z pomysłodawców założenia muzeum w dawnej willi Żabińskich oraz Ewa Zbonikowska, prezes Fundacji Rozwoju Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego „Panda” i wicedyrektor warszawskiego ZOO.
• „Od serca do serca” – recital Moniki Chrząstowskiej w repertuarze Wiery Gran
Akompaniament: Paweł Leszczyński (piano, akordeon)
Wśród utworów słynnej żydowskiej pieśniarki Warszawy usłyszymy „Tango notturno”, „Trzy listy” i „La vie en rose” – piosenkę z repertuaru Edith Piaf, którą Wiera Gran śpiewała pod tytułem „Gdy w ramiona bierze mnie” – a także m.in. utwór „The Man in Love” G. Gershwina, śpiewany z tekstem Mariana Hemara („Człowiek, którego kocham”). Piosenki gwiazdy przedwojennego kabaretu w wykonaniu Moniki Chrząstowskiej, to prawdziwa perełka wieczoru. Koncert wzbogacony będzie prowadzoną narracją na temat epizodów z życia zawodowego i prywatnego Wiery Gran.
Monika Chrząstowska to artystka, obdarzona mocnym, głębokim głosem i temperamentem lirycznym. Na scenie najpiękniej brzmią w jej wykonaniu tanga, żydowskie ballady i nastrojowe utwory w jazzowych aranżacjach. Obecnie jest aktorką Teatru Żydowskiego w Warszawie, współpracowała też z Teatrem Rampa, Teatrem Telewizji i Teatrem Rozrywki w Chorzowie, w którym wystąpiła w słynnym „West Side Story” w reż. Laco Adamika.
Paweł Leszczyński – absolwent Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie, laureat międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów akordeonowych. Występuje jako akordeonista i pianista w repertuarze klasycznym i jazzowym.
Koncert plenerowy, scena przed Willą pod Zwariowaną Gwiazdą, wstęp wolny
• Zwiedzanie „Willi pod Zwariowaną Gwiazdą” z przewodnikiem
Willa, która znajduje się na terenie ZOO, była świadkiem niezwykłych wydarzeń. W czasie II Wojny Światowej dyrektor ZOO dr Jan Żabiński wraz z żoną Antoniną ocalili od deportacji do obozów zagłady ok. 300 Żydów z Warszawskiego Getta, udzielając im schronienia na terenie ZOO jak również w samej willi. Muzeum, które powstało w willi państwa Żabińskich opowiada niezwykłą historię ludzi, którzy z narażeniem życia nieśli pomoc tym, którym chciano odebrać prawo do życia. Wiele klatek w ogrodzie zoologicznym opustoszało po bombardowaniach Warszawy na początku września 1939 roku. Dyrektor Żabiński wykorzystał je jako kryjówki dla Żydów. W czasie trzech lat setki Żydów znalazły tam schronienie w momencie, kiedy piwnica Willi była już przepełniona i nie mogła pomieścić uciekinierów z Warszawskiego Getta.
Zwiedzenie willi rozpocznie się po koncercie, wstęp 5 zł, czas zwiedzania ok. 40 minut, dwie grupy max. po 15 osób
Willa pod Zwariowaną Gwiazdą w warszawskim ZOO

ul. Ratuszowa 1/3

Start godzina 19:00
Organizuje Fundacja Shalom we współpracy z Fundacją Rozwoju Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego „Panda” i Stowarzyszeniem „Monopol Warszawski”.

Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

© Copyright Szlak Pianisty