Scieżka turystyczna po Warszawskiej Pradze
Scieżka turystyczna po Warszawskiej Pradze

Szlakiem Pianisty

Szanowni Państwo!
Oddajemy w Wasze ręce elektroniczny przewodnik po warszawskiej Pradze. Poprowadzi Was do najciekawszych miejsc tej unikalnej dzielnicy miasta. Część z punktów naszej trasy została włączona do szlaku turystyki miejskiej pn. „Szlak Pianisty”. Dlaczego Pianisty? Bo z warszawską Pragą związana jest nierozerwalnie sylwetka wybitnego polskiego pianisty-kompozytora żydowskiego pochodzenia Władysława Szpilmana, który w okresie powojennym pracował w Polskim Radiu przy ul. Targowej. Związek kompozytora z dzielnicą ma jednak szerszy wymiar, utrwalony za sprawą innego wybitnego polskiego artysty żydowskiego pochodzenia tj. reżysera Romana Polańskiego.
W roku 2001 Praga stała się plenerem zdjęciowym filmu „Pianista” nagrodzonego m.in. trzema Oscarami oraz Złotą Palmą na Festiwalu w Cannes. Film powstał jako koprodukcja polsko-brytyjsko-francusko-amerykańsko-niemiecka. Zdjęcia do „Pianisty” realizowano w Warszawie, Berlinie, Beelitz, Jüterbog oraz Poczdamie. Za scenografię odpowiedzialny był Allan Starski, którego ojciec – Ludwik, również scenarzysta filmowy (np. „Zakazane piosenki”) współpracował przed i po wojnie z Władysławem Szpilmanem jako autor piosenek. W plenerach starej Pragi nakręcono aż 20% scen filmu.
Trasa „Szlak Pianisty” poprowadzi Państwa m.in. przez plenery zdjęciowe filmu, a także przez inne miejsca historycznie powiązane z Władysławem Szpilmanem. Ponieważ Praga ma wiele do zaoferowania przedstawimy Państwu także inne, ciekawe punkty, a zwieńczeniem wędrówki będzie obiekt o wyjątkowej historii, zlokalizowany w miejscu, które samo w sobie może stanowić cel całodziennej wyprawy, tj. Warszawski Ogród Zoologiczny. Ruszajmy!

© Copyright Szlak Pianisty